A romantikus csalások elkövetői módszerei már szinte jól ismertek, az elkövetők többnyire a közösségi média felületein szemelik ki az áldozatukat. A bizalom megszerzése után egy hihetőnek tűnő történettel előállva használják ki a romantikus kapcsolat illúzióját és pénzt csalnak ki a gyanútlan emberektől.
Sajnos ez most sem történt másképp vármegyénkben, amikor egy kisújszállási és egy kenderesi hölgy esett a csalók áldozatává. Az egyik esetben a sértett egy magát Szíriában szolgálatot teljesítő katonának kiadó férfival ismerkedett meg, a másik esetben az elkövető egy Jemenben dolgozó orvosnak adta ki magát.
Az elkövetők nagyon gyakran azt állítják, hogy külföldön dolgoznak, de szívesen hazaköltöznének.
A kisújszállási esetben az online ismerős a bizalom elnyerését követően azt állította, hogy bankszámláját külföldön zárolták, és a rajta lévő pénzéhez nem tud hozzáférni, csak úgy, ha azt csomag formájában elküldi futárral a sértetthez. Az áldozatnak először a szállítócégnek, a szállítási költséget kellett kifizetni, majd később kapott egy újabb értesítést, miszerint a szállítmányt a vámon feltartóztatták, további pénzre lesz szükség, hogy a hatóságok eltekintsenek a csomagok átvizsgálásától, lefoglalásától. Természetesen az összeg átutalását követően az ismeretlen ismerőst már nem lehetett elérni, üzenetekre nem válaszolt.
A kenderesi ügyben a férfi profilkép mögé bújt ismeretlen azt állította, hogy nem engedik szabadságra, csak ha a felesége kikérőt küld. A házassági papírok elintézésének hamis látszatát keltve, mindenféle személyes adatok kicsalt az áldozatától. Aztán egy hivatalosnak tűnő szervezet nevében érkeztek az e-mailek a sértetthez, amelyekben különféle okokra való hivatkozással, különböző összegek kifizetését kérték, amelyet a gyanútlan áldozat meg is tett.
A rendőrség kéri, hogy az áldozattá válás elkerülése érdekében fogadja meg a tanácsokat:
- Nem tudhatja biztosan, hogy ki van a profil mögött! Ezt mindig vegye figyelembe!
- Közösségi oldalán megjelenő adatai között ne szerepeltesse családi állapotát! Legyen nagyon óvatos, hogy mennyi személyes információt oszt meg magáról!
- Gyanakodjon, ha az új online ismerőse nem szeretne személyes találkozót vagy tartózkodik attól, hogy telefonon vagy webkamerán beszéljenek!
- Akit nem ismer személyesen, annak ne küldjön pénzt, ne adjon ki információt anyagi helyzetéről!
- Ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait és ne küldjön másolatot okmányairól!
- Ne osszon meg olyan információkat és ne küldjön olyan fotókat magáról, amivel később megzsarolhatják!
- Legyen gyanús, ha valaki arra kéri önt, hogy ne beszéljen másnak az önök kapcsolatáról!